LEK wiosna 2026 — wyniki wszystkich uczelni. Pełna tabela CEM
Statystyki CEM z lutego 2026: 11 030 zdających, średnia 157,09 pkt, zdawalność 96,8%. Średni wynik i zdawalność każdej uczelni — pełna tabela, 24 grupy.
Redakcja kursnalek
Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało statystyki Lekarskiego Egzaminu Końcowego z sesji wiosennej 2026. Poniżej pełna tabela — średni wynik i zdawalność dla każdej z dwudziestu czterech grup zdających, bez skracania do pierwszej dziesiątki.
Zaczniemy jednak od liczby, która ustawia całą resztę we właściwym świetle.
Zdał prawie każdy
| Przystąpiło | 11 030 |
| Zdało | 10 677 |
| Nie zdało | 353 |
| Zdawalność | 96,8% |
| Średnia krajowa | 157,09 pkt (78,5%) |
| Wynik najwyższy | 191 pkt |
| Wynik najniższy | 54 pkt |
Trzy osoby na sto nie przekroczyły progu. W skali kraju to 353 osoby — mniej, niż liczy jeden rocznik na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
To znaczy, że pytanie „czy zdam” jest dla większości zdających pytaniem źle postawionym. Egzamin rozstrzyga co innego: z jakim wynikiem wchodzisz w postępowanie kwalifikacyjne na specjalizację. Między najwyższą a najniższą średnią w tabeli poniżej jest 29,69 punktu — prawie piętnaście punktów procentowych. To nie jest różnica między zdaniem a niezdaniem. To różnica między rezydenturą, której chciałeś, a tą, która została.
Pełna tabela — wszystkie uczelnie
Uszeregowane według średniego wyniku. Zdawalność wyliczyliśmy z liczby zdanych i przystępujących.
| Uczelnia | Średnia | Zdawalność | Przystąpiło |
|---|---|---|---|
| Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu | 163,34 | 99,0% | 800 |
| Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego | 163,03 | 98,9% | 541 |
| Uniwersytet Opolski | 162,66 | 99,6% | 246 |
| Uniwersytet Medyczny w Lublinie | 161,54 | 98,5% | 672 |
| Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu | 161,50 | 97,8% | 724 |
| Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy | 160,67 | 98,7% | 388 |
| Uniwersytet Medyczny w Łodzi | 160,52 | 98,6% | 1 118 |
| Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie | 159,71 | 99,3% | 414 |
| Uczelnia Łazarskiego | 159,70 | 99,2% | 118 |
| Warszawski Uniwersytet Medyczny | 159,33 | 98,7% | 1 046 |
| Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach | 159,22 | 97,8% | 1 206 |
| Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie | 158,43 | 98,6% | 145 |
| Uniwersytet Radomski im. K. Pułaskiego | 158,10 | 95,8% | 72 |
| Średnia krajowa | 157,09 | 96,8% | 11 030 |
| Uniwersytet Rzeszowski | 157,05 | 96,4% | 247 |
| Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego | 156,51 | 98,4% | 192 |
| Uniwersytet Medyczny w Białymstoku | 156,03 | 97,5% | 529 |
| Gdański Uniwersytet Medyczny | 155,12 | 97,5% | 692 |
| Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego | 153,75 | 95,5% | 88 |
| Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach | 153,64 | 93,3% | 209 |
| Uniwersytet Zielonogórski | 152,55 | 95,6% | 203 |
| Uczelnia Medyczna im. M. Skłodowskiej-Curie | 149,88 | 94,1% | 17 |
| Uczelnie zagraniczne | 141,92 | 89,6% | 911 |
| Akademia Śląska | 141,85 | 86,4% | 118 |
| Przystępujący w języku angielskim | 133,65 | 81,7% | 334 |
Tabela obejmuje wszystkich zdających: liczby przystępujących sumują się do 11 030, zdanych do 10 677, a średnia ważona liczbą zdających wynosi dokładnie 157,09 — tyle, ile CEM podaje dla całego kraju. Grupy nie nakładają się na siebie.
Poniżej średniej krajowej znalazło się jedenaście grup, a w nich 3 540 osób — niemal co trzeci zdający.
„Najlepsza uczelnia” ma dwie różne odpowiedzi
Zależnie od tego, o co pytasz:
- Najwyższa średnia: Poznań, 163,34 pkt.
- Najwyższa zdawalność: Uniwersytet Opolski, 99,6% — jedna osoba niezdana na 246.
Te dwa rankingi rozjeżdżają się na całej długości tabeli. Uniwersytet Radomski ma średnią powyżej krajowej (158,10), a zdawalność niższą niż Gdańsk czy Białystok. Pomorski Uniwersytet Medyczny jest ósmy pod względem średniej i drugi pod względem zdawalności.
Różnica bierze się stąd, że to dwie różne miary. Zdawalność mówi, ilu studentów uczelnia doprowadziła nad próg. Średnia mówi, jak wysoko. Dla kogoś, kto celuje w konkretną specjalizację, liczy się wyłącznie ta druga.
Kto zdaje najtrudniejszy egzamin
Dwie grupy odstają od reszty na tyle, że warto je wyodrębnić:
- Uczelnie zagraniczne — 911 osób, średnia 141,92, zdawalność 89,6%.
- Przystępujący w języku angielskim — 334 osoby, średnia 133,65, zdawalność 81,7%.
Razem 1 245 osób, czyli 11,3% wszystkich zdających. Ich średnie są 15 i 23 punkty poniżej krajowej. W grupie anglojęzycznej progu nie przekroczyła prawie co piąta osoba — przy 3,2% w skali kraju.
To najliczniejsza grupa, dla której LEK naprawdę jest egzaminem o zdanie, a nie o punkty.
Ludzie wracają na egzamin, który już zdali
Najciekawsza liczba w całej sesji nie dotyczy uczelni:
| Średnia | |
|---|---|
| Poprawiający wynik | 160,09 |
| Przystępujący pierwszy raz | 152,57 |
Osoby podchodzące ponownie wypadły o 7,5 punktu lepiej niż pierwszorazowi. Skoro zdawalność wynosi 96,8%, to znaczy, że zdecydowana większość poprawiających miała już zdany egzamin — i przyszła po wyższy wynik.
Podobnie, choć subtelniej, wygląda różnica między studentami ostatniego roku a absolwentami: 157,62 do 156,24. Studenci wypadają minimalnie lepiej, mimo że mają za sobą mniej praktyki. Materiał jest u nich świeższy.
Obie liczby prowadzą do tego samego wniosku. LEK nagradza nie doświadczenie kliniczne, tylko przygotowanie do LEK-u.
Co z tego wynika dla przygotowania
Trzy rzeczy, które te dane mówią wprost:
Próg nie jest celem. Przy 96,8% zdawalności planowanie nauki „na 112 punktów” oznacza świadome oddanie kilkudziesięciu miejsc w rankingu na specjalizację.
Punkty są tam, gdzie ich nie szukasz. Różnica między średnią 157 a 163 to sześć punktów — sześć pytań. Rzadko decydują o nich rzeczy trudne; zwykle to dziedziny, których się nie powtarza, bo wydają się opanowane.
Pytania wracają. Ponad dziewięć na dziesięć pytań w każdej z trzech ostatnich sesji LEK pojawiło się wcześniej w innej sesji CEM. Sprawdziliśmy to na wiośnie 2025, jesieni 2025 i wiośnie 2026 — za każdym razem wynik mieścił się w przedziale 91–95%. Egzamin, który właśnie opisaliśmy liczbami, w większości składał się z pytań, które już kiedyś padły.
Rozwiąż tę samą sesję
Sesja wiosenna 2026 — ta z tabeli powyżej — jest u nas dostępna w całości i za darmo. Te same 200 pytań, ten sam limit czasu, wynik i przegląd wszystkich odpowiedzi od razu po zakończeniu.
Możesz sprawdzić, gdzie wypadłbyś na tle średniej swojej uczelni.
Rozwiąż darmowy egzamin LEK — sesja Wiosna 2026 →
Źródło danych: Centrum Egzaminów Medycznych, statystyki Lekarskiego Egzaminu Końcowego, sesja wiosenna 2026 (cem.edu.pl). Zdawalność poszczególnych uczelni wyliczona jako iloraz liczby zdanych i przystępujących. Poprawność transkrypcji zweryfikowana zgodnością sum cząstkowych i średniej ważonej z wartościami zbiorczymi CEM.
Najczęściej zadawane pytania
Ile osób zdało LEK w sesji wiosennej 2026?
Do Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej 2026 przystąpiło 11 030 osób, z czego zdało 10 677. Zdawalność wyniosła 96,8%. Progu 56% nie przekroczyły 353 osoby. Źródło: Centrum Egzaminów Medycznych.
Która uczelnia miała najlepszy wynik na LEK wiosną 2026?
Najwyższą średnią uzyskał Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu — 163,34 pkt. Tuż za nim Collegium Medicum UJ (163,03) i Uniwersytet Opolski (162,66). Najwyższą zdawalność miał jednak Uniwersytet Opolski: 99,6%, czyli jedna osoba niezdana na 246 przystępujących.
Jaka była średnia LEK w sesji wiosennej 2026?
Średnia krajowa wyniosła 157,09 punktu na 200 możliwych, czyli 78,5%. To wynik niższy niż w obu sesjach 2025 roku, gdzie średnie przekraczały 162 punkty. Najwyższy wynik indywidualny w sesji to 191 punktów, najniższy — 54.
Ile punktów trzeba było zdobyć, żeby zdać LEK?
Próg zdawalności LEK to 56% maksymalnej liczby punktów, czyli 112 ze 200. Nie ma punktów ujemnych. Warto jednak celować znacznie wyżej: wynik procentowy LEK liczy się w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizację, więc realną stawką jest miejsce w rankingu, a nie samo zaliczenie.
Rozwiąż egzamin próbny z bazy CEM
Darmowy test z oficjalnymi pytaniami CEM — 200 pytań z sesji Wiosna 2026. Wynik od razu, po każdym pytaniu widzisz poprawną odpowiedź.